ELDER Mesleki Yeterlilik Sınavlarına Başladı

Serhat Çeçen

ELDER Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, elektrik dağıtım sektöründe çalışan teknisyen ve teknikerlere yönelik mesleki yeterlilik belgesi sınavlarının yapılmaya başlandığını belirterek, "Sektörde belgesiz çalışanın kalmaması hedefleniyor. Bu sayede çalışanlar iş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda daha da bilinçlenecek." dedi.

Çeçen, ELDER tarafından hayata geçirilen "Elektriği Dağıtan Mesleklerin Belgelendirilmesi Projesi" kapsamında 6 mesleğin "ulusal yeterlilik" lerinin hazırlandığını söyledi.

Serhat Çeçen, ELDER’in toplamda 10 mesleğin meslek standartlarını ve ulusal yeterliliklerini belirlediğini ve VOC-TEST Hibe programı kapsamında kurulan ELDER İktisadi İşletmesi Mesleki Yeterlilik Personel Belgelendirme Merkezinin (ELDER MYM) bu meslekler kapsamında sınav ve belgelendirme faaliyetlerini yürüteceğini anlattı.

ELDER MYM'nin, 4 meslek kapsamında, ilk mesleki yeterlilik belgelendirme sınavlarını, 4 ayrı ilde gerçekleştirdiğini dile getiren Çeçen, bu atılımın, doğrudan veya dolaylı olarak 100 bin kişiye iş imkanı sağlayan elektrik dağıtım sektöründe belgeli iş gücünün oluşturulması adına büyük önem taşıdığını ifade etti.

Çeçen, ELDER'in mesleki yeterlilik alanında hayata geçirdiği çalışmalarla nitelikli iş gücünün artmasını ve tüketicinin daha kaliteli hizmet almasını amaçladığını vurgulayarak, "Yapılan çalışmalarla sektörde belgesiz çalışanın kalmaması hedefleniyor. Bu sayede çalışanlar iş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda daha da bilinçlenecek." diye konuştu.

SINAV VE BELGELENDİRME MERKEZİ KURULACAK

Çeçen, ELDER MYM’nin, proje bütçesi dışında da, sınav yapılabilecek ayrı merkezlerin kurulmasının da amaçlandığını söyledi. Çeçen, EDAŞların eğitim alanlarının haricinde de sınav yapabilmek üzere, yine "TS EN ISO/IEC 17024” standardında sınav yapmaya uygun, ayrı bir sınav alanı kurmayı da hedefliyoruz. Merkez, sektörün gelişmesine katkı verirken, uzman çalışanlarla adayların memnuniyeti de artacak." dedi.

HİBE PROGRAMI PROGRAMI 31 TEMMUZ'DA SONA ERECEK

ELDER MYM, "Elektrik Dağıtım Şebekesi İşletme Bakım Görevlisi", "Elektrik Dağıtım SCADA Operatörü", "Endeks Okuma Görevlisi" ve "Röle Görevlisi" başlıklarında belgelendirme sınavlarına başladı.

İlk mesleki yeterlilik belgelendirme sınavı, 19 Haziran'da Denizli'de, ADM Elektrik Dağıtım AŞ Eğitim Merkezi'nde yapıldı. Ardından Konya, Kayseri ve Sivas'ta da sınavlar gerçekleştirildi.

Söz konusu hibe programı 31 Temmuz'da sona erecek. Projenin kapanış toplantısının 24 Temmuz'da Ankara'da yapılması planlanıyor.

İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi
Mesleki Yeterlilik Kurumu
ELDER Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
Bu yayın Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mali katkısıyla hazırlanmıştır. Bu yayının içeriğinden yalnızca Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği sorumludur ve bu içerik hiç bir şekilde Avrupa Birliği veya Türkiye Cumhuriyeti’nin görüş ve tutumunu yansıtmamaktadır.